11 lutego - Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes -– Światowy Dzień Chorego w Poroninie

Światowy Dzień Chorego to szczególna okazja do pogłębienia wrażliwości i czynnego działania wobec cierpiących, chorych i osamotnionych. Pamiętajmy „lekarz leczy, Bóg uzdrawia.”

W kościele w Poroninie została odprawiona Msza Święta dla chorych z obrzędem Sakramentu Chorych i nabożeństwem eucharystycznym, której przewodniczył ks. Zbigniew Książkiewicz z Nowego Targu. Po Mszy Świętej nasi Seniorzy spotkali się w salce na plebanii.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Objawienia w Lourdes we Francji

W 1858 roku przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadetcie Soubirous objawiała się Matka Boża. Podczas osiemnastu zjawień od 11 lutego do 16 lipca wzywała do modlitwy i pokuty.

Wiadomość o objawieniach rozeszła się lotem błyskawicy po całym miasteczku. Odtąd kilka tysięcy ludzi śledziło spotkania Bernadetty z Matką Bożą. Na oczach tłumów w pobliżu groty wytrysnęła woda po tym, jak miejscowy proboszcz nie chciał zezwolić na budowę kaplicy ku czci Maryi i zażądał od dziewczyny uwiarygodnienia relacji. Okazało się, że źródło ma leczniczą moc.

Za pierwszy cud uznano przypadek kamieniarza Bouriette, który po żarliwej modlitwie i przemywaniu oczu wodą odzyskał wzrok. Potem nastąpił cały szereg kolejnych cudownych uzdrowień. Do dziś do Lourdes z pielgrzymkami przybywają chorzy, z których wielu daje świadectwo duchowego i fizycznego uzdrowienia po kąpieli w cudownym źródle.

W uroczystość Zwiastowania, 25 marca, Bernadetta ponownie ujrzała Matkę Bożą, która przedstawiła się jej jako „Niepokalane Poczęcie”. Były to bardzo ważne słowa w tamtym momencie, ponieważ mijały cztery lata od ogłoszenia przez papieża Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, który budził pewne kontrowersje.

Dekret o wiarygodności objawień w Lourdes Kościół ogłosił 18 stycznia 1862 roku. Dwa lata później przystąpiono do budowy świątyni, której uroczysta konsekracja odbyła się w 1875 roku. W uroczystości tej wzięło udział 100 000 pielgrzymów.

W 1891 roku Leon XII ustanowił święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes, które św. Pius X w 1907 roku rozciągnął na cały Kościół.

Bernadetta Soubirous w 1866 roku wstąpiła do klasztoru w Nevers, unikając w ten sposób powszechnego zainteresowania, jakie budziła z powodu nadprzyrodzonych wizji. Do końca życia nie była świadoma tego, że Lourdes staje się miejscem pielgrzymek ani też nie uczestniczyła w konsekracji bazyliki. W 1925 roku została beatyfikowana, a w 1933 roku – kanonizowana, nie tyle z racji otrzymanych objawień, co prostoty i świętości życia.

Dzień Chorego 2017

Dzień Chorego 2016