Szkoła Podstawowa im Antoniny Tatar w Suchem w dniu 12 czerwca obchodziła szczególne święto swojej patronki, nad którym honorowy patronat objął Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Wspólna uroczystość szkolna, parafialna i gminna była cennym przeżyciem zarówno dla osób zaangażowanych w jej przygotowanie jak również uczestników. Doniosły i uroczysty charakter sprzyjał głębokiemu przeżywaniu losów  bohaterki Małej Ojczyzny jaką niewątpliwie była Antonina - pedagog, społecznik o głębokiej pobożności, której duchowość formowali Księża Jezuici  w Zakopanem na Górce. Była wzorową nauczycielką zatroskaną o powierzone dzieci zwłaszcza te ubogie. W czasie wojny udzielała pomocy oficerom oraz uchroniła młodzież przez wyjazdem na roboty do Niemiec. Założyła dom dziecka, biblioteki, czynnie uczestniczyła w tajnym nauczaniu.  Mocno związana z Kościołem organizowała Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży (Męskiej i Żeńskiej) w parafiach na Podhalu. Na swojej ojcowiźnie wybudowała Dom Orłów, który przekazała Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży. Dom służył młodzieży na rekolekcje, dni skupienia, szkolenia, kursy. Żyła bardzo skromnie, w pełni zasłużyła na miano Cichej Bohaterki -Wielkiej Postaci Podhala.

Krystyna Zabrzewska

O Antoninie Tatar