15 listopada 2017r. po południu zmarł nagle w drodze do kaplicy na nabożeństwo w Starem Bystrem

Ks. Prałat Franciszek Juchas.

Ks. Franciszek Juchas urodził się w 1941r. w Starem Bystrem. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu w 1959r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Krakowie.

W 1965r. z rąk Abp Karola Wojtyły przyjął święcenia kapłańskie.

Pracował jako wikariusz w parafiach: Jawiszowice, Jaworzno – Niedzielska, Nowa Huta – Czyżyny, Kraków św. Mikołaj.

W 1982r. został proboszczem w Międzybrodziu Żywieckim, następnie w 1988r. we Wiśniowej. W latach 1997 – 2012 był proboszczem w Poroninie. Był kapelanem Związku Podhalan oddział Poronin.

Pogrzeb odbył się: I część w Poroninie 19 listopada 2017r.

W kościele w Poroninie w niedzielę 19 listopada 2017r. rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Franciszka Juchasa. W Poroninie był proboszczem w latach 1997 – 2012. Mszy Świętej przewodniczył bp Jan Szkodoń. Razem z nim modliło się 55 kapłanów oraz wierni, którzy wypełnili całą świątynię. Żegnając ks. Franciszka, Wójt Poronina Bronisław Stoch dziękował za owocną współpracę z samorządem oraz za postawienie pomnika św. Jana Pawła II przy kościele. Przedstawiciel rady parafialnej Jan Gut przypomniał wielkie zaangażowanie ks. prałata w odnowieniu całej świątyni od posadzki, aż po dach. Zaś sołtys Poronina Stanisław Gąsienica – Wawrytko przypomniał o wakacyjnych mszach w oprawie góralskiej – które zapoczątkował ks. Franciszek, a także o licznych śpiewkach góralskich, które zmarły tworzył. Ks. Władysław Zązel, kolega z seminarium zmarłego mówił, że w blasku Giewontu kwitło kapłańskie życie i wielka praca ks. Franciszka dla parafii Poronin. W pogrzebie uczestniczyli także wierni z parafii gdzie ks. Juchas pracował.

-------------------------------------------------------------------------------

II część w Czarnym Dunajcu 20 listopada 2017r.

Grób Ks. Prałata znajduje się na cmentarzu w Czarnym Dunajcu

19/20 XI 2017 - Uroczystości pogrzebowe Ks. Prałata w Poroninie i Czarnym Dunajcu