Biały Dunajec Górny - Kaplica Miłosierdzia Bożego

Msze św. - Niedziela: 9.oo oraz Piątek: 8.oo

Historia powstania kaplicy sięga roku 1981, kiedy to na potrzeby salki katechetycznej wynajęta została część prywatnego budynku będącego w stanie surowym. W 1989 roku, gdy proboszczem był ks. Jan Łasut, parafia wykupiła cały budynek i urządzona w nim została prowizoryczna kaplica. Jednocześnie przystąpiono do przebudowy obiektu według koncepcji Ireneusza Września, aby mógł spełniać funkcję kaplicy z prawdziwego zdarzenia. Uroczyste poświęcenie kaplicy odbyło się 1 stycznia 1991 roku.

Niekonwencjonalna bryła kaplicy, wynikająca z adaptacji na świątynię budynków mieszkalnych i gospodarczych, składa się z trzech elementów: dawnego czworobocznego budynku mieszkalnego, w którym znajduje się prezbiterium, przylegającego do niego krótkiej, prostokątnej nawy oraz usytuowanej poprzecznie części mieszczącej przedsionek oraz chór. Całość pokryta jest blachą, na kalenicy nad wejściem wznosi się niewielka wieżyczka zwieńczona krzyżem.

Wnętrze kaplicy zachwyca gustownością adaptacji pomieszczeń oraz pięknem wykończenia w drewnie, które pokrywa dolną część ścian, sufit oraz ścianę łączącą nawę z prezbiterium.

Z drewna wykonana jest również duża część sprzętów ? ołtarz, ambonka, ławki, świeczniki. Drewniane elementy pokrywa piękna snycerka z motywami góralskimi
i sakralnymi. W prezbiterium uwagę przykuwa duży drewniany krzyż umieszczony na tle fresków z motywami tatrzańskimi wykonanych przez Ireneusza Września.

Zachwyt pielgrzymów i turystów wzbudza wykończona w drewnie ściana tęczowa.

W jej dolnej części, po bokach umieszczone są obrazy Madonna z Dzieciątkiem
i Jezus Miłosierny, w górnej zaś ogromne przedstawienia Królowa Tatr ? Matka Boska Jaworzyńska (lewa strona) oraz Gaździna Podhala ? Matka Boska Ludźmierska (prawa strona). Wszystkie obrazy są działem artysty Ireneusza Września.

Na ścianach nawy warto zwrócić uwagę na obrazy Św. Antoni (lewa strona) oraz Św. Faustyna i Św. Józef (prawa strona) autorstwa Władysława Trebuni-Tutki. Dla kaplicy artysta wykonał również freski, m.in. Matka Boska Jaworzyńska i Chrystus
w Ogrojcu a także piękne, malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej. Te ostatnie świetnie harmonizują ze znajdującym się pod nimi freskiem przedstawiającym Jerozolimę wykonanym przez Ireneusza Września.